logo

Böbrek kanseri belirtileri nelerdir?

Böbrek kanserinin en sik 50 ile 60 yaslari arasinda görüldügünü belirten Üroloji Uzmani Prof. Dr. Mete Kilciler, erkeklerde ise kadinlara oranla iki kat daha fazla ortaya çiktigini söyledi.

BÖBREK KANSERI SIKAYETE NEDEN OLMADAN ILERLEYEBILIR

Böbrek kanserinin çok sinsi seyreden bir hastalik oldugunu ifade eden Prof. Dr. Mete Kilciler, "Hiçbir sikayet yapmadan büyük hacimlere ulasabilir. Büyük hacimlere ulastigi zaman kitle, yan agrisi ve kanli idrar yapma böbrek kanseri olan hastalarda görülen semptomlardir. Ancak böbrek kanseri tespit edilen hastalarda bu sikayetler hastalarin sadece yüzde 15'inde bulunur. Geri kalan yüzde 85'inde hiçbir bulgu yoktur. Böbrek kanseri en sik 50-60 yaslari arasinda görülür. Erkeklerde kadinlardan iki kat daha fazla görülür" dedi.

ERKEN TESHIS HAYAT KURTARIYOR S

igara içimi, obezite, hipertansiyon ve kronik böbrek yetmezligi sebebiyle hemodiyaliz tedavisi gören hastalar, bazi agri kesiciler, asbest ve kadmiyum isinde çalisanlar, ailesel yatkinligin böbrek kanserinin sebebi oldugunu ifade eden Kilciler, "Ancak böbrek kanseri tespit edilen hastalarin sadece yüzde 10'unda bu sebepler bulunabilir. Yüzde 90'inda ise hiçbir sebep bulunmaz. Bu yüzden 50 yasini geçmis bireyler alti ayda bir mutlaka check-up yaptirmalidir. Check-up protokolü içerisinde bulunan ultrasonografi ile böbrek tümörü kolayca tespit edilir. Erken tespit edilen böbrek tümörlü hastalar üroloji uzmaninin yapacagi cerrahi ile tam sifa bulur" diye konustu.

  • Adres: Merkez Mah. Sun Sok. 31/A, 06145 Pursaklar/Ankara 

    Tel: 0312 328 86 08